Pogoda klimat i temperatura na Cyprze

Pogoda klimat i temperatura na Cyprze

Cypr położony we wschodniej części Morza Śródziemnego należy do najcieplejszych regionów przestrzeni śródziemnomorskiej. Krystalicznie czysta woda, śródziemnomorski klimat zapewniający łagodną i wilgotną zimę, a potem suche i gorące lato.

Ta wyspa jest przez cały rok doskonałym celem podróży dla miłośników słońca; słońce świeci tutaj przez 320 dni w roku. Pod względem klimatycznym Cypr należy do najzdrowszych regionów świata.

Ta trzecia co do wielkości po Sycylii i Sardynii wyspa Morza Śródziemnego charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim, który ulega wyraźnym wpływom kontynentalnym. Poprzez swoje położenie daleko na południu Morza Śródziemnego, między wybrzeżami Turcji, Syrii i Egiptu, wykazuje Cypr wyraźnie wyższe przeciętne temperatury powietrza niż to ma miejsce w północnych obszarach tego regionu. Podczas długich miesięcy letnich, kiedy ilość godzin słonecznych w ciągu dnia dochodzi do 13, termometr wskazuje zwykle ok. 30°C, a w pełni lata nie rzadko i 40°C. Zdarza się tak, kiedy gorące wiatry pustynne niosą dodatkowe fale upału. Szczególnie w głębi wyspy notuje się temperatury rzędu 47°C. Także zimą temperatury dzienne wahają się wokół łagodnych 17 do 24°C. Najchłodniejszym miesiącem na Cyprze jest styczeń, jednak nawet wtedy temperatury dochodzą w ciągu dnia do 20°C, a obecność słońca na niebie nawet przez 8 godzin dziennie nie stanowi szczególnego wyjątku.

Cypr | Krajobrazy Pissouri
Cypr | Krajobrazy Pissouri (by andrewhurley)

Temperatury wody wokół cypryjskiego wybrzeża są również wyższe niż we wszystkich pozostałych rejonach Morza Śródziemnego. Między kwietniem i listopadem mierzy się tu wartości od 20 do 27°C, co cieszy niezmiernie miłośników morskich kąpieli i sportów wodnych. Przy odrobinie szczęścia mogą oni poświęcać się swemu hobby nawet w grudniu, ponieważ nawet wówczas woda w morzu miewa temperaturę 19°C. Najniższe temperatury wody, „zaledwie” 17°C, notuje się w styczniu i lutym.

Cypr cierpi na chroniczny brak wody. Przeciętna suma rocznych opadów poniżej 500 mm przypada w większości na okres cypryjskiej zimy między grudniem i kwietniem. W pełni lata opady praktycznie nie występują, dopiero od listopada do lutego notuje się 5 do 10 dni deszczowych w miesiącu. W wysokich położeniach górskich powyżej 1500 m mogą się nawet pojawić opady śniegu, również na równinach zdarzają się nocne przymrozki.

Najlepsze warunki do morskich kąpieli i wypoczynku na plażach istnieją w czasie cypryjskiego lata, ale miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku powinni przyjechać tu na wiosnę i jesienią. Chłodne i obfitujące w opady miesiące odznaczają się bowiem bujną zielenią i kwitnącą roślinnością wyspy, podczas gdy w czasie upalnego lata i suszy krajobraz Cypru ma barwy żółci i ochry.

Cypr | Skała Afrodyty
Cypr | Skała Afrodyty (by sparkys)